OPUSTIL NÁS FRANTIŠEK JAKAB: VZÁCNY ČLOVEK A UZNÁVANÝ ODBORNÍK

Docent František Jakab zomrel 9. septembra 2023. Osobnosť transferu technológií, odborník na IT a inovácie, riaditeľ Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, obľúbený pedagóg, člen redakčnej rady časopisu TTb, výborný manažér, prednášajúci expert, ale hlavne srdečný človek, ktorý vedel vždy poradiť a povzbudiť.

Jeho život bol profesijne zasvätený predovšetkým inováciám a inovačnej komunite. Aj preto bol nesmierne dôležitým členom redakčnej rady časopisu TTb. Sám publikoval článok UNIVERZITNÉ VEDECKÉ PARKY AKO KĽÚČOVÝ PRVOK EKOSYSTÉMU TECHNOLOGICKÉHO TRANSFERU A INOVÁCIÍ NA SLOVENSKU, no vďaka jeho tipom, nápadom, kontaktom či podnetom, vzniklo množstvo iných rozhovorov,  štúdií a bol jedným z ľudí, ktorí pomáhali šéfredaktorovi TTb dostať časopis do prestížnych zahraničných databáz. Bol aj vynikajúcim a podnetným spíkrom na rôznych podujatiach, medzi ktoré patrila aj konferencia COINTT, organizovaná pracovníkmi odboru transferu technológií CVTI SR. František Jakab pôsobil aj ako člen komisie pre koncepčné aktivity a spoluprácu Národného centra transferu technológií SR, v ktorej zastupoval Technickú univerzitu v Košiciach.

Svojím životom zanechal hlbokú stopu v ľuďoch, ktorí s ním mali možnosť spolupracovať, či študentoch, ktorých za svoj život vychoval a motivoval k práci v oblasti informačných technológií, transferu technológií či k inovatívnemu podnikaniu. Bol večným optimistom, vizionárom, motivátorom, pracovitým človekom a hlavne, mal rád ľudí. Všetko čo robil, robil na viac ako sto percent.

Pestrý životopis experta

Po ukončení vysokoškolského štúdia na Petrohradskej elektrotechnickej univerzite LETI sa vrátil na Slovensko na Fakultu elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, kde sa stal členom Katedry počítačov a informatiky. Venoval sa hlavne počítačovým sieťam a hardvéru a za svojho života mal možnosť sledovať najdynamickejší rozvoj počítačov v dejinách ľudstva – od sálových až po súčasné personalizované riešenia. Bol autorom vyše 200 odborných publikácií. Jeho srdcovou záležitosťou sa stalo laboratórium počítačových sietí (CNL), ktoré zriadil v roku 1995 na Katedre počítačov a informatiky. V ňom za desiatky rokov pôsobenia vychoval stovky odborníkov na počítačové siete. Podarilo sa mu vybudovať svojho času najlepšie vybavené pracovisko v danej oblasti na Slovensku. Dal dokopy šikovných ľudí, ktorým záležalo na kvalite výučby. Vždy bol blízko k študentom a tí ho mali radi – a neváhali ho ani po rokoch zastaviť na ulici, či prísť za ním a podať mu ruku, prehodiť pár slov, poďakovať. To, na čom mu najviac záležalo, bolo motivovať a inšpirovať. Preto mal vždy okolo seba množstvo ľudí, ktorí s ním radi trávili čas a nebáli sa zdieľať svoje nápady či vízie. Pre každého mal k dispozícií milé slovo a samozrejme dobrú kávu.

Priekopník transferu technológií na Slovensku

Vždy držal krok s dobou, a preto nezaváhal, keď v roku 1999 mal možnosť zapojiť fakultu do sieťového akademického programu Cisco (NetAcad) a vybudovať prvú Regionálnu sieťovú akadémiu na Slovensku a v Čechách. Postupne do programu zapojil desiatky stredných a množstvo vysokých škôl, čím ovplyvnil tisíce mladých ľudí, ktorí sa vďaka tomu rozhodli pre úspešnú profesiu sieťových špecialistov. Umožnil tak rozvoj tejto novej oblasti na Slovensku, čím priamo podporil príchod zahraničných IT firiem, ktoré tu našli kvalitnú a kvalifikovanú pracovnú silu. Bol aktívnym aj v rámci samotnej spoločnosti Cisco Systems, kde postupne pomáhal v rokoch 2008 až 2014 budovať program NetAcad aj za hranicami regiónu strednej a východnej Európy, v Rusku a v strednej Ázii. Za svoj prínos pre rozvoj IT sektora bol v roku 2006 ocenený cenou IT osobnosť roka a v roku 2010 obdržal výročnú cenu Americkej obchodnej komory v SR za rozvoj spolupráce medzi akademickou a priemyselnou sférou v SR.

Neúnavný a poctivý odborník

František Jakab dokázal svojou pracovitosťou ohromovať celé okolie. Bol aktívny v mnohých organizáciách, združeniach, projektoch a iniciatívach. Spomenieme aspoň zopár: pomáhal zakladať klaster Košice IT Valley a bol dlhoročným členom jeho správnej rady. Pôsobil ako člen predstavenstva Košickej regionálnej komory SOPK. Aktívne spolupracoval s Americkou obchodnou komorou, Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), mestom Košice či Košickým samosprávnym krajom, najmä v oblasti vzdelávania a inovácií. Bol jedným zo zakladateľov IT Fitness testu a spolupracovníkom IT Asociácie Slovenska, aktívne spolupracoval aj s Digitálnou koalíciou.

Modernizácia,inovácie a spolupráca

Pôsobil ako predseda sektorovej rady pre informačné technológie a telekomunikácie v rámci projektu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, či ako odborný garant v rámci národných projektov Modernizácie vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách. Bol vedúcim technicko-aplikačnej sekcie Fóra pre komunikačné technológie a pôsobil taktiež ako člen strategickej poradnej skupiny Národného koordinačného centra kybernetickej bezpečnosti. Zároveň bol členom ďalších viac ako desiatky rôznych komisií a poradných orgánov na viacerých ministerstvách v SR. Ako sme už spomínali, bol uznávaným spíkrom. Prednášal na stovkách odborných a popularizačných podujatí, zakladal a bol dlhoročným predsedom programového výboru konferencie o technológiách vo vzdelávaní ICETA. Jeho rukami, vlastne klávesnicou, prešli desiatky rôznych národných koncepčných a strategických materiálov, najmä v oblasti informatizácie, výskumu a inovácií.

Napriek tomu bol František Jakab vždy skromným a pokorným človekom, ktorý si na každého našiel čas. Dokázal neúnavne generovať nové nápady, motivovať ľudí okolo seba a priťahovať ich svojou charizmou a energiou.

Odpočívajte v pokoji pán docent!

redakcia

TUKE