PATENTOVÉ INFORMÁCIE V CVTI SR- MINULOSŤ A SÚČASNOSŤ
Začiatky budovania fondu patentovej literatúry a poskytovanie služieb s tým spojených datujeme od roku 1961, keď od bratislavskej pobočky Úradu pre patenty a vynálezy vtedajšia Slovenská technická knižnica (dnes CVTI SR) prevzala celý fond domácej a zahraničnej patentovej dokumentácie. Následne vzniklo oddelenie patentovej literatúry a patentový fond – plné texty patentových dokumentov a vestníky – sa pravidelne dopĺňal. Knižnica v tom čase disponovala najväčším fondom patentovej literatúry na Slovensku, čím sa položili základy rešeršnej činnosti.
Rešeršné a patentové služby
Spektrum služieb pre používateľov sa rozširuje v 70. rokoch, najmä poskytovaním patentových rešeršných služieb, vydávaním periodika Bulletin – Špeciálne druhy technickej literatúry. V rámci spolupráce so Slovenskou radou vedecko-technickej spoločnosti sa realizovali tematické výstavy k podujatiam organizovaným vedecko-technickou spoločnosťou a vzniklo konzultačné stredisko pre zlepšovateľov a vynálezcov.
Zavedenie výpočtovej techniky do oblasti patentových informácií bolo charakteristickou črtou pre 80. roky. Počítačovo sa začali spracovávať prírastky patentových dokumentov. Ako prví na Slovensku sme začali poskytovať bibliografické patentové rešerše z databáz na CD-ROM. Okrem toho sa patentový fond obohatil o plné texty dokumentov USA a dokumenty Európskeho patentového úradu (EPO) na mikrofišoch s možnosťou vyhotovenia kópií.
Do roku 1992 plnilo CVTI SR v oblasti patentovej literatúry funkciu ústrednej knižnice a celoslovenského informačného centra SR. Vznik samostatnej Slovenskej republiky vyvolal potrebu zriadiť na Slovensku ústredný orgán pre oblasť priemyselného vlastníctva. V súvislosti s uvedeným bola podstatná časť fondu, ktorý knižnica mnoho rokov budovala, delimitovaná do Úradu priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky (ÚPV SR). Postavenie CVTI SR v oblasti patentových informácií sa touto delimitáciou značne oslabilo.
Množstvo zmien
Poskytovanie patentových informačných služieb sa obnovilo v polovici 90. rokov. CVTI SR začalo získavať plné texty patentových dokumentov databázy abstraktov na CD (neskôr DVD) na základe dohody o vzájomnej spolupráci medzi ÚPV SR a CVTI SR. Plnohodnotné poskytovanie patentových rešerší sa datuje od roku 1998, keď bola sprístupnená databáza Espacenet.2
V roku 2003 sa stredisko patentových informácií a CVTI SR stalo členom siete európskych stredísk patentových informácií PATLIB (PATent LIBraries), ktorej činnosť koordinuje EPO. V septembri získava Cenu Jána Bahýľa za dlhoročné poskytovanie služieb v oblasti patentových informácií.
Avšak poskytovanie komplexných a zavedenie nových služieb bolo do značnej miery limitované priestorovými problémami, keďže CVTI SR sídlilo až v piatich objektoch. V júni 2007 bola dokončená novostavba CVTI SR a vo februári 2008 sa začali plnohodnotne poskytovať informačné služby odbornej verejnosti v nových priestoroch.
Dôležitý míľnik
Rok 2010 možno právom nazvať „prelomový“ z niekoľkých aspektov. Z organizačného hľadiska bolo stredisko patentových informácií začlenené do odboru transferu technológií, čo bol základ pre komplexné poskytovanie patentových informačných služieb. (Pozn.: V súčasnosti je stredisko patentových informácií súčasťou oddelenia informačnej podpory transferu technológií.). CVTISR získava štatút Depozitnej knižnice WIPO (World Intellectual Property Organization).
Zavedenie nových služieb a ich rozvoj bol a je úzko spätý s:
- účasťou v medzinárodnom projekte PATLIB v rámci kooperačného programu Európskeho patentového úradu zameraného na preorientovanie týchto stredísk na poskytovanie služieb s pridanou hodnotou. (2010 – 2013);
- implementáciou národného projektu Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK a NITT SK II (roky 2010 – súčasnosť), ktorého cieľom bolo vybudovanie systému podpory ochrany a komercializácie duševného vlastníctva na Slovensku;
- aktívnou participáciou v projektoch Enterprise Europe Network – Rámcový program na podporu konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov (2021 – 2024) a Národné podnikateľské centrum, ktorého garantom bola Slovak Business Agency.
Špičkové stredisko PATLIB
Od roku 2012 poskytuje stredisko patentových informácií komplexné rešeršné služby či už pre akademickú, alebo privátnu sféru, a to: patentové rešerše na stav techniky, rešerše na právny stav patentových dokumentov, patentové aktivity konkurencie predovšetkým z patentových databáz voľne dostupných, aj komerčných. Okrem toho sa poskytujú aj rešerše na ochranné známky alebo dizajny. Registrácia používateľov a objednávanie služieb sa realizuje online prostredníctvom portálu patlib.sk., poskytujú sa konzultácie v oblasti priemyselnoprávnej ochrany (fyzicky, online) a služby strediska sa pravidelne propagujú na seminároch a konferenciách. Všetky vyššie uvedené služby sú základom pre ďalšie procesy, ako sú: príprava a podanie patentovej prihlášky, evaluácia duševného vlastníctva až po transfer technológií a komercializáciu, ktoré poskytuje odbor transferu technológií.
Strediská PATLIB, do roku 2021 ich bolo v Európe cca 320, boli de facto postavené na jednu úroveň bez ohľadu na ich aktivity, portfólio poskytovaných služieb alebo odborný personál. Z toho dôvodu sa EPO v rokoch 2021 – 2022 rozhodla reorganizovať strediská PATLIB z hľadiska poskytovania služieb, erudovanosti personálu, technického vybavenia apod. do troch úrovní, tzv. iniciatíva PATLIB 2.0. Každé stredisko bolo podrobené dôkladnej analýze súčasného stavu. Na základe výsledkov bolo stredisko PATLIB3 v CVTI SR zaradené do tretej najvyššej kategórie, čo bolo de facto potvrdením, že stredisko poskytuje špičkové služby, má erudovaný personál a v neposlednom rade predpoklady pre ďalší rozvoj.
Môžeme konštatovať, že počas histórie CVTI SR prešla oblasť patentových informácií výraznými zmenami. Od budovania fondov v klasickej printovej podobe cez technológiu CD-ROM k elektronickému poskytovaniu patentových informačných služieb v prostredí internetu. Etablovanie na európskej scéne, aktívne zapájanie sa do medzinárodných projektov, erudovaný personál, a prezentovanie výsledkov na medzinárodných konferenciách dáva všetky predpoklady pre jeho ďalší rozvoj s ohľadom na iniciatívu PATLIB. 2.0.
Poznámky:
- CVTI SR vzniklo v roku 1938 ako formujúca sa Technická knižnica Štátnej vysokej školy technickej Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Neskôr ako samostatná Slovenská technická knižnica a od roku 1997 ako Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky. V texte používame jednotne názov CVTI SR.
- Predtým sa používal názov esp@cenet. Patentová databáza obsahuje plné texty patentových dokumentov, čo bol na vtedajšiu dobu revolučný krok. Producentom je Európsky patentový úrad.
- Stredisko PATLIB sa chápe nielen ako stredisko poskytujúce patentové rešerše, ale aj ako organizačná zložka pokrývajúca komplex aktivít: rešeršná činnosť, evaluácia, transfer technológií a komercializácia.
Foto: Martin Karlík